Stravovací režim dítěte 1 – 3 roky (příklady jídelníčků)

jidelnicek

V tomto období by dítě mělo mít 5 jídel denně.  Snídaně by měla tvořit 25%, oběd 35%, svačinky 10%, večeře 20%.

Svačinky by se neměly vynechávat, protože dítě má malou kapacitu žaludku a vynecháním bychom mohli riskovat zažívací potíže v pozdějším věku.

Velké porce jídla mohou u dítěte působit potíže s trávením a od toho se pak může odvíjet nechutenství a odmítání jídla.

U některých dětí  může být ještě šesté jídlo – tzv.druhá večeře – to bývá u dětí, které konzumují přes den menší množství jídla a nebo pro batolata, která jsou aktivnější a mají větší energetický výdej.

Kojení je v tomto období individuální a je potřeba k tomu přihlédnout při sestavování jídelníčku.

Maminky často dělají chybu v tom, že jsou spokojené, že dítě dobře baští a zůstávají u zavedené stereotypní stravy, mají strach z alergií a nesnášenlivosti, ale jednostranná strava není ideální, za následek může být nedobře vybudovaný imunitní systém a chybění některých důležitých složek výživy.

Nebojte se do jídelníčku zařadit hrášek, květák, zelí, špenát, lilek, červenou řepu, dýni, kedlubnu…Pokud se objeví reakce, nepodávejte opakovaně pouze tu zeleninu, která dítěti vadí.

Ovoce podávejte sezonní a preferujte tuzemské. Platí stejně jako u zeleniny, pokud se objeví reakce po některém druhu ovoce již ho opakovaně nepodávejte.

Neobávejte se tuků jsou důležité pro dospělého člověka a v jídelníčku batolete by měly zaujímat asi 30 – 40 procent energetického příjmu.

Můžete používat živočišné tuky ( máslo ), ale převahu by měly mít oleje – řepkový, slunečnicový, olivový. Tuky,  které se používají při výrobě některých druhů cukrovinek, čokoládových pochoutek obsahují  nasycené mastné kyseliny a jsou nevhodné.

Maso používejte bílé i červené. Právě hovězí maso je zdrojem železa, kterého by dítě v batolecím věku mohlo mít nedostatek. Maso by mělo být libové a krátké aby se dalo uvařit doměkka,v tomto směru je na tom hůře hovězí maso, vhodné je proto udělat z něho dětmi oblíbené masové kuličky.

Důležité jsou mléčné výrobky, které jsou zdrojem vápníku, který tělo potřebuje pro správný růst kostí, zubů a svalů. Do 36 měsíců jsou určena pokračovací mléka, která sou obohacena vitamíny, minerály a dalšími benefity. Kravské mléko by dítě nemělo rozhodně dostat do jednoho roku a i pak je lépe dávat pokračovací mléko. Pro dětský organismus jsou přínosné i zakysané mléčné výrobky.

Tavené sýry se nedoporučují z důvodu vysokého obsahu soli.

Na pití je nejvhodnější podávat vodu, ovocné čaje. Džusy se obecně nedoporučují, pokud ho dítěti dáte, tak vhodné je naředit ho vodou v poměru 1:1 a podat v omezeném množství cca 150 ml denně.

S dokončeným prvním rokem věku dítěte můžete již začít vařit jedno jídlo pro celou rodinu s tím že omezíte solení, koření, smažení. Snažte se do jídelníčku zařadit 2x týdně ryby, vyhýbejte se jídlům výrazně sladkým nebo kořeněným, jinak je dítě začne vyhledávat.

Důležitá je také kultura stolování – jíme společně, nečteme, nekoukáme na televizi, nehrajeme si.

Příklad jídelníčku dítěte od 1 roku:

Snídaně: rýžová kaše s banánem, chleba s máslem a mléko,krupicová kaše…

Svačina: chleba s pomazánkou(např.ředkvičkovou), jogurt ,mrkový salát s rohlíkem…

Oběd: těstoviny s kuřecím masem, ryba s bramborem, hovězí masové kuličky s rýží a rajská omáčka…

Svačina: bílý jogurt s ovocem, vanilkový pudink s ovocem,ovocná přesnídávka a dětské sušenky…

Večeře: bramborová kaše se špenátem, jahelník s ovocem, krupicová kaše,brambory sypané bylinkami a mléko

Příklad jídelníčku dítěte 2 – 3 roky:

Snídaně: ovesná kaše s jablíčkem,krajíček chleba nebo dalamánek s máslem a kakao,rohlík s máslem a džemem a mléko…

Svačina: ovocné pyré a sušenky,chléb s pomazánkou z vejce,chleba s máslem a jablíčko…

Oběd: vepřové maso v mrkvi s bramborem,kuře na paprice s těstovinami,zeleninové rizoto s kuřecím masem…

Svačina: banánový koktejl,salát z letního ovoce,toast s s rajčetem

Večeře: nudle se špenátem, vločková polévka se zeleninou…

Když je součástí oběda polévka, stačí pak dítěti menší porce, než když polévku nepodáváme. Rovněž je třeba rozlišit,  jestli se jedná o vývar nebo o polévku krémovou nebo hustou zeleninovou. Zaváděním polévky dobře přispíváte ke správným stravovacím zvyklostem.

Dítě již v tomto období dobře vnímá okolní svět a jsou pro něho lákavé barevné obaly v obchodech, sladkosti u kamarádů, je již pak na vás jak budete těmto svodům čelit.

poradna prodetiAutor: Hana Hutlová, laktační poradce

Zajímají vás i jiné věci…, potřebujete poradit s péčí o dítě, zeptejte se v naší poradně prodeti.cz naší odbornice paní Hutlové.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pro děti. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů u Stravovací režim dítěte 1 – 3 roky (příklady jídelníčků)

 1. Ivana napsal:

  Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,jsme s manželem oba alergici a je vysoké procento,že náš syn (19.měsíců) bude také alergik.Myslím,že se dost snažím o pestou a zdravou stravu.Chtěla bych se zeptat,jakým potravinám bysme se měli vyhnout.Kdy mohu dávat např.celer,ořechy,pomeranče,mandarinky,med.Pak bych se chtěla zeptat,jestli je kravské mléko takový jed,jak se tvrdí-prý zahleňuje.Očima jiných maminek jsem dost divná,že ještě nedávám uzeninu,sladkosti,atd.Děkuji a přeji hezký den.

  • Hana Hutlová napsal:

   Dobrý den,genetika hraje roli,ale pouze z 20 %,zbylých 80 % je vliv zevního prostředí a stravy, která by měla být pestrá a vyvážená a my ji jako rodiče můžeme ovlivnit právě v ranném věku.
   Nebojte se synkovi, kterému je už 19 měsíců nabídnout potraviny, které mohou být potencionálním alergenem-citrusy,bílek, ryby,pečivo, kaši, med,kakao,různé druhy zeleniny.
   Nejnovější poznatky nepotvrdily,že oddalování alergenů v příkrmech snížilo výskyt alergie.
   Med se nedoporučuje do 1 roku, ořechy do 2 let.
   Mléko,je nezbytnou součástí dětského jídelníčku,je zdrojem vápníku,bílkovin.
   Co se týče uzenin, ty do dětského jídelníčku skutečně nepatří pro vysoký obsah soli,nevhodných tuků a často obsahují i různá nevhodná dochucovadla.
   Sladkostem se asi s přibývajícím věkem dítěte nevyhnete, ale když už, tak volte kvalitní čokoládu nebo kvalitní želatinové bonbony.Stále však preferuje ovoce,které je nejlepší sladkostí.Hezký den a omlouvám se, za pozdější odpověď!

 2. Jana napsal:

  Dobry den.A co mam delat v pripade ze dite se mi nasnida a pak odmita cokoliv k jidlu?Maximalne jogurty a hlavne mliko.Zeleninu zadnou a ovoce mi taky nechce.Jsou nam dva roky.Drive jedlo vse když se zacinalo s prikrmy.

  • Hana Hutlová napsal:

   Dobrý den,ve dvou letech má dítě období vzdoru a stává se, že jídlo bojkotuje.
   Musíte být důsledná, dodržet stravovací režim, nedávat nic mimo ( jako jídlo do ruky, když jsi před tím nesvačil).Zkuste dítě zapojit při přípravě jeho jídla, nazdobte mu talíř- udělejte z kousků zeleniny třeba na talířku obličej- nos,oči pusu,totéž můžete udělat pomocí mléka i do např.krémové brokolicové polévky.Nabídněte dítěti chleba s máslem s jemně postrouhanou mrkvičkou a zamíchaným žloutkem. Zkuste být kreativní, zelenina je v jídelníčku velice důležitá je to zdroj minerálů, vitamínů a vlákniny.Má také dostatek vody.Všemu děťátku jsou 2 roky, v tomto období jsou ideální 2-3 porce zeleniny v množství zhruba 150g.Zkuste se tomuto množství trošku přiblížit. Nechtějte to hned, ale postupujte pozvolna, po malých krůčcích a buďte vděčná za každou porci, kterou sní.
   Přeji trpělivost a děťátku dobrou chuť! I Vám se omlouvám za pozdější odpověď !Hezký den!

 3. Nikol napsal:

  Dobrý den prosím co dávat synovi 25měsíců, když stále nekouše (když jsme začali s příkrmy s kousky stále zvracel a kousky netoleroval…) jídlo tedy stále polyká s celými kousky..takže musím dávat malé kousky a něco se se mu bude dobře jíst,polykat…takže jsme na omáčkách…rajská, kuře na paprice,špenát,brokolicová polévka-krémová,kuřecí vývary se zeleninou…svačiny – přesnidávka, jogurt…dávám tedy jen jednu svačinu a to odpoledne po spaní…čerstvé ovoce tí že nekouše ještě neměl, banán se lžičky mu nechutná, jablko nekousne a neveme ani do ruky…, takžeřeším svačiny i kašemi- instatními, i krupicí normálně vařenou v mléce….příjde mi, že má stále dokola to samé….filetku s bramb.kaší do teď vyzvrací při první, či druhé lžice, jak pak u dodat vše co potřebuje a to je hlavně ovoce, ryby, zelenina…..mixovat mám od neuroložky pochopitelně zakázáno. Ještě mě napadá , že měl dušenou mrkvičku, kde je i hrášek…těstovinky, bramburek pomačkaný..ale to je snad i všechno :-(….je nějaká publikace, kniha, kde najít fajn recepty????takové, aby i nekousací dítě se zdravě najeldo??? 🙂 Mléko jako takové ,pokračovací pít nechce, tak do toho dělam někdy právě ty svačinky-kaše instatní… Jinak si někdy během dne, třeba před obědem řekne o „prso“ a také usínáme u mlíčka mateřského :-)…..
  děkuji za jakoukoliv radu a inspiraci.

 4. Hana Hutlová napsal:

  Dobrý večer, ve věku dvou let by již dítě mělo kousat, pokud tomu tak není, může to být z jeho rozmaru, vzdoru, píšete, že ale kousky polyká, nemělo by se tedy jednat o poruchu polykání, ale přesto mě zajímá, proč chodíte na neurologii – nemůže to mít souvislost?
  Stravu bych opravdu nemixovala, rozmačkala bych jídlo vidličkou a obrnila bych se trpělivostí. Ovoce na odpolední svačinku strouhejte – třeba jenom jablíčko, do toho mu rozmočte piškoty.To, že nechce pokračovací mléko nevadí, ještě kojíte a už by mohl i kravské.
  Zkuste se podívat na internet, jestli by nebyl ke stažení ( a myslím, že tam je) speciál příloha časopisu Miminko- Recepty pro kojence a batolata do 3 let, tam by jste mohla nějaké zpestření jídelníčku najít.
  Hezký víkend a omlouvám se za pozdější odpověď, ale na blogu to nestíhám, lepší je poradna.prodeti.cz

 5. Lucie Mařasová napsal:

  Dobrý den, syna od 11 měsíců nekojím, ale od té doby nechce ani žádné pokračovací mléko (zkoušela jsem různé druhy, i ochucené a žádné nechce pít). Nyní mu je 17 měsíců a je to stále stejné, ale denně mu dávám 150g jogurtu (tvahoru, pudinku) a kaši z 250ml kravského mléka. Stačí to? Občas vypije trošku kakaa z kravského mléka, ale žádný zázrak. Jinak jí pestrou stravu (ovoce, zelenina, různé druhy mas). Přeji hezký den, Lucka

 6. Hana Hutlová napsal:

  Dobrý den, zkuste mléko na čas vynechat, nabízejte jiné mléčné výrobky – tvaroh, jogurt, pribináček ,zakysané mléčné výrobky, sýry,Vámi zmiňovanou kaši. Za čas můžete zkusit nabídnout mléko ochucené ovocem nebo uvařit mlíčnou polévku.
  Buďte dítěti příkladem a pokud to budete v čase zkoušet, pijte mléko také,ať to syn vidí.
  Pokud v současné době mléko nepije,má denně alespoň dvě mléčné porce,tak by to mohlo stačit.

 7. Liliana napsal:

  Dobrý den,
  máme chlapečka 16měs., máme problémy s omítáním jídla. Obědy, polévky vcelku pěkně sní, ovšem je dost náročné do něho dostat zbytek jídel. Zajímalo by mne, jak velké porce by přibližně měly být u každého jídla. Děkuji.

  • admin napsal:

   Hezký den, porci můžeme přirovnat k zaťaté pěsti strávníka 🙂 u masa, chleba je velikost porce odvozena podle velikosti dlaně.

   • Liliana napsal:

    Děkuji za odpověď. Prosím, ještě by mě zajímalo, kolik mléka (pokrač.) by mělo stačit v denní dávce? Děkuji za odpověď.

 8. Sarka napsal:

  Dobry den,dnes jsem bylavu doktorky a mam memu synovi do jidel primichavat pivovarske kvasnice,protoze je hodne hubenej za mesic a pul mu budou tri roky a ma necelejch 11,5,kilo s vyskou 93cm.muzete mi poradit co mu mam delat k jidlu?dekuji odpoved prosim do e-mailu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *